Pieszo i na linie

Park przyrodniczy Puez-Odle

Foto: S. Frattesi

Park obejmuje obszar wokół masywu Odle i płaskowyżu Puez. Zajmuje powierzchnię 10.196 ha i mieszczą się w nim części gmin Badia, Corvara, Funes, San Martino in Badia, S. Cristina, Ortisei i Selva Val Gardena. Średnia wysokość terenu wynosi 2.500 metrów i jest to naprawdę wspaniały obszar Dolomitów doceniany przez turystów. Różnorodne formacje skalne tworzą tu bardzo spektakularne widowisko.

Foto: S. Frattesi

 

 

Park przyrodniczy Paneveggio-Pale di San Martino

Przestronny park charakteryzują trzy różne krajobrazy: Grupy Dolomitów Pale di San Martino, las Paneveggio i część łańcucha porfirowego Lagorai. Niezwykła różnorodność gleb, rzeźby i warunków klimatycznych zapewniają wysoką bioróżnorodność i duże znaczenie przyrodnicze.

Przestronny park charakteryzują trzy różne krajobrazy: Grupy Dolomitów Pale di San Martino, las Paneveggio i część łańcucha porfirowego Lagorai. Niezwykła różnorodność gleb, rzeźby i warunków klimatycznych zapewniają wysoką bioróżnorodność i duże znaczenie przyrodnicze.

 

Park przyrodniczy Fanes-Senes- Prags

Za imponującymi ścianami skalnymi, które otaczają park jak cenny klejnot, leży kraina z rozległymi płaskowyżami, wspaniałymi lasami i malowniczymi jeziorami (n.p. jezioro Prags). Krajobraz ukształtowało krasowe podłoże z typowymi cechami jak zapadliska, szczeliny i rynny a oferują swoim gościom zawsze nowe, zaskakujące widoki.

Trasa wysokogórska na szczyt Schwarzenstein

Miejsce: Kronplatz
Czas marszu: 7.5 godz.
Długość: 9.4 km
Różnica wysokości: 1.897 m
Najwyższy punkt: 3.369 m n.p.m.

Potężny szczyt Schwarzenstein należy do najbardziej lubianych celów turystycznych głównego masywu Alp Zillertalskich.

Trasa na szczyt rozpoczyna się z górskiej gospody Stallila w San Giovanni/St. Johann skąd dalej prowadzi obok górskich hal Daimer Alm i Gschöllbergalm do stromego odcinka wspinaczkowego zwanego Kamin (komin). Za pomocą drabin i lin zabezpieczających docieramy do schroniska Schwarzensteinhütte, najwyżej położonego schroniska z możliwością noclegu w dolinie Ahrntal. Ze schroniska potrzebujemy jeszcze około 1,5 godziny do szczytu. Zejście odbywa się tą samą trasą.

Wędrówka z Gandelle na szczyt Pfannhorn

Miejsce: Toblach
Czas marszu: 3.5 godz.
Długość: 5.4 km
Różnica wysokości: 1.072 m
Najwyższy punkt: 2.662 m n.p.m.

Wycieczka z widokiem na niezwykłe górskie szczyty startuje z Gandelle/Kandellen. Wąską ścieżką mijamy kaplicę w Candelle, gospodę Bergrast i Hoferhof. Następnie podążamy szlakiem Nr. 25 aż do doliny Golfental, gdzie dołączymy do szerokiej drogi prowadzącej przez las. Szlak Nr. 25 wije się serpentynami aż do granicy lasu i później przez porośnięte trawą zbocza aż do schroniska Bonner Hütte. Kolejnym etapem jest bardziej stromy odcinek przez trawiasty szczyt góry aż do krzyża na szczycie Pfannhorn (2.663 m n.p.m.).

Jeżeli nie chcemy wracać tą samą drogą, możemy zejść ze szczytu północno-zachodnim szlakiem nr 25A w dół do Pfanntörl i porośniętymi trawą zboczami aż do bacówki Bergalm. Następnie kierujemy się szeroką drogą przez dolinę Golfental, górskie łąki, las aż do szlaku, który znamy z wyjścia na górę, do Gandelle. Trasa powrotna jest tylko trochę dłuższa niż trasa na szczyt.

 

Przejście przez szczerbę Forcella del Sassolungo

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Val Gardena
Czas marszu: 7 godz.
Długość: 18 km
Różnica wysokości: 1.277 m
Najwyższy punkt: 2.686 m n.p.m.

 

Przejście prze Forcella del Sassolungo należy rozpocząć na górze Monte Pana. Tu wsiadamy na wyciąg krzesełkowy Mont Sëura, który zabierze nas do schroniska Baita Cason. Ze schroniska trzeba podążać ścieżką Nr 526 aż do szczerby Forcella del Sassolungo, za którą droga nr 525 serpentynami prowadzi do przełęczy Passo Sella. Z Passo Sella należy skręcić na ścieżkę Nr 526 prowadzącą przez Città dei Sassi (Kamienne Miasto) do schroniska Rifugio Comici. Z powrotem do Monte Pana trzeba iść ścieżką nr 528.

Wspinaczka na szczyt Le Ciaval na Sas dla Crusc

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Alta Badia
Czas marszu: 7 godz.
Długość: 13.4 km
Różnica wysokości: 985 m
Najwyższy punkt: 2.908 m n.p.m.

Szlak ten to jeden z najlepszych sposobów na poznanie Dolomitów. Nietknięty, naturalny krajobraz, wznoszące się  pionowe ściany skalne przybierające biały kolor porankiem i odcienie czerwieni wieczorem. Wyjątkowy, owiany legendami krajobraz parku przyrodniczego Fanes i typowa flora i fauna Dolomitów zapewniają niezapomniane wrażenia.

Foto: S. Frattesi

Start trasy jest przy wyciągu krzesełkowym Santa Croce, którym wjeżdżamy w górę do Santa Croce (2.045 m n.p.m.). Z górnej stacji wyciągu krzesełkowego La Crusc kierujemy się do kościoła pielgrzymkowego La Crusc/Santa Croce (2.045 m n.p.m.), który leży u stóp góry Sas dla Crusc/Sasso di Santa Croce. Na lewo od kościoła znajdziemy szlak Nr 7, który prowadzi nas pośród kosodrzewiny, po kamieniach aż do odcinka skalnego częściowo zabezpieczonego szlaku,  wznoszącego się przez imponujące żółtoczerwone ściany skalne do szczerby Ju dla Crusc (2.598 m n.p.m.). Dalej podążamy na północ szlakiem nr 7B do najwyższego punktu trasy — L’Ćiaval (2.906 m n.p.m.), z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Dolomitów i krajobraz Fanes.

Zejście może przebiegać tą samą drogą lub szlakiem Nr 7 na wschód w kierunku Fanes i póżniej szlakiem Nr 12B w stronę szczerby Forcela Medesc (2.529 m n.p.m.). Ze szczerby zejście prowadzi drogą Nr 12 na zachód przez piarżysko Val de Medesc. Na końcu doliny widać już wioskę La Villa, ukrytą w zielonej, trawiastej kotlinie, do której dotrzemy przez las, łąki i pastwiska mijając górskie zagrody i osady.

Przejście przez masyw Sella z Sas Pordoi do Corvara

Miejsce: Alta Badia
Czas marszu: 3.5 godz.
Długość: 6 km
Różnica wysokości: 400 m
Najwyższy punkt: 3.151 m n.p.m.

Najkrótszą i najprostszą drogą na Piz Boè jest przejście przez grupę Sella od strony Sas Pordoi. Strome podejście oszczędzi nam kolejka linowa na przełęczy Passo Pordoi, do której można dotrzeć samochodem lub autobusem. Z górnej stacji należy najpierw pójść w dół do schroniska Rifugio Forcella Pordoi i ścieżką Nr 627 w kierunku schroniska Ütia Boè. W niecce przechodzącej przez dolinę Val Lasties trzeba skręcić w prawo i podążać drogą nr 638, którą w końcu dotrzemy do rozległego skalnego płaskowyżu, leżącego bezpośrednio poniżej szczytu. Wspinaczka po grani na najwyższy szczyt Sella, Piz Boè (3.151 m n.p.m.), zajmuje około 1 godziny i 20 minut.

Foto: S. Frattesi

Ze szczytu Piz Boè schodzimy szlakiem Nr 638 wzdłuż kamienistego, południowo-wschodniego grzbietu Piz Boè i kontynuujemy wędrówkę na północny wschód przez rozległy obszar piarżyska i szczególnie trudny wąwóz Gola Pigulerz w kierunku schroniska Ütia Franz Kostner. Dalej szlakiem Nr 638 trzeba dojść do wyciągu krzesełkowego Vallon, którym można wjechać powyżej jeziora Lêch de Boè, skąd droga nr 638 prowadzi do górnej stacji kolejki linowej Boè. Alternatywna trasa w dół z Ütia Franz Kostner bez wspierania się kolejką linową prowadzi dalej drogą nr 638 obok romantycznego jeziora Lêch de Boè aż do górnej stacji kolejki linowej Boè, która zjeżdża w dół do Corvara.

Wspinaczka na szczyt Sassopiatto

Miejsce: Val Gardena
Czas marszu: 7.3 godz.
Długość: ok. 29 km
Różnica wysokości: 1.526 m
Najwyższy punkt: 2.956 m n.p.m.

Punktem wyjścia jest szlak Nr 4/594 Fryderyka Augusta (Sentiero Federico Augusto) z przełęczy Passo Sella, do której można dotrzeć autobusem lub samochodem. Tym szlakiem idziemy do schroniska Plattkofelhütte (2.297 m n.p.m.), z którego skręcamy w prawo na drogę Nr 527 prowadzącą do grani szczytowej. Jeszcze przed granią należy odbić w lewo przez skalisty końcowy odcinek do pośredniej grani Sassopiatto. Droga powrotna przebiega w dół do schroniska Plattkofelhütte i dalej przez schronisko Zallinger do Monte Pana i Santa Cristina/St. Christina.

Wycieczka w góry do szczerby Forcella di Pana

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Val Gardena
Czas marszu: 5 godz.
Długość: 13.052 km
Różnica wysokości: 600 m
Najwyższy punkt: 2.490 m n.p.m.

Pierwszym odcinkiem trasy jest wygodny wjazd kolejką Resciesa. Stąd idziemy przez halę Alpe Ra sciesa di Dentro do schroniska Malga Brogles. U stóp wierzchołków Odle trzeba pokonać stromy odcinek przez szczerbę Forcella di Pana. W nagrodę za jego pokonanie możemy odpocząć na miejscu z niesamowitym punktu widokowym na potężną górską scenerię.

Zejście przebiega przez halę Alpe Mastlé do schroniska Baita Troier; z którego idziemy drogą nr 1A, a następnie skręcamy na szlak Nr 4 i dochodzimy do parkingu Cristauta.

Wyprawa szlakiem cesarskich strzelców, tunel skalny Lagazuoi

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Alta Badia
Czas marszu: 4.5 godz.
Długość: 5.6 km
Różnica wysokości: 665 m
Najwyższy punkt: 2.753 m n.p.m.

W miejscu dawnej granicy między Austrią i Włochami włoscy strzelcy alpejscy „Alpini” i austriaccy strzelcy cesarscy (Kaiserjäger) napisali tragiczną historię I wojny światowej. Wśród licznych, obecnie znów dostępnych stanowisk wojennych z czasów I wojny światowej, wiedzie trasa prezentująca szlak cesarskich strzelców (Sentiero dei Kaiserjäger) i skalne sztolnie na górze Lagazuoi.

Ta górska wędrówka niestety nadaje się tylko dla doświadczonych alpinistów. Zaczyna się przy przełęczy Passo di Valparola naprzeciwko twierdzy „Forte Tre Sassi”, przebiega obok ruin austriackich stanowisk i dociera do linii frontu Vonbank, gdzie można zobaczyć odrestaurowane i  udostępnione dla turystów imponujące okopy wojskowe. Następnie serpentynami wspinamy się w kierunku Lagaciò/Lagazuoi. Alternatywnie można po kilku zakrętach na rozwidleniu dróg odbić w prawo w kierunku jaskiń, wykopanych u podnóża gór. W jaskiniach można zobaczyć wyposażoną w oryginalne przedmioty kuchnię i sypialnię żołnierzy.

Po powrocie na ścieżkę docieramy do podnóża góry. Stalowe liny zabezpieczają przejście i prowadzą do 15 metrowego wiszącego mostu, który został odbudowany w pierwotnej lokalizacji i na wzór austriackiego oryginału. Po pokonaniu mostu, zawieszonego nad głęboką rozpadliną, należy wspiąć się za pomocą stalowych lin na austriacką część szczytu, która kiedyś znajdowała się naprzeciwko części włoskiej. Trasa przecina górę po przekątnej do szczytu góry Lagaciò/Lagazuoi (2.800 m n.p.m.). Na szczycie widok sięgający od Odle do Pelmo, od Antelào do Boè i od Tofane do Civetta zapiera dech w piersiach.

Powrotna droga odbywa się górskimi sztolniami, które wyposażono w oryginalny sprzęt włoskich „Alpini”. Następnie docieramy do przełęczy Passo di Falzàrego, oddalonej o około 5 kilometrów od przełęczy Passo di Valparola. Do sztolni zaleca się zabrać rękawice i latarkę.

Z Ütia Franz Kostner do wioski Corvara przez Crëp de Sela

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Alta Badia
Czas marszu: 2.5 godz.
Długość: 8.4 km
Różnica wysokości: 1.021 m
Najwyższy punkt: 2.540 m n.p.m.

Ta średnio trudna górska trasa zabierze Cię do kotliny Colfosco i pokaże wyjątkowe widoki na Dolomity w rejonie Alta Badia – sięgające od szczytów Cir do góry Sassongher, od Sas dla Crusc (Sasso di Santa Croce) do Lavarella i od Conturines do Setsass.

Start trasy leży przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego Vallon. Ze stacji idziemy kamienistą drogą na południowy zachód w dół do niecki. Z niecki droga biegnie w górę a następnie skręca w lewo do schroniska Ütia Franz Kostner (2.540 m n.p.m.). Na rozwidleniu drogi nr 638 trzeba zejść w dół przez poprzecinane skałami trawiaste zbocza do małego górskiego jeziora Lêch de Boè. Dalej droga przebiega na wschód przez łąki i wzniesienie Crëp de Munt (2.198 m n.p.m.) i kontynuuje dalej szlakami Nr 639 i 645 wzdłuż grzbietu stromo w dół do wypłaszczenia. Drogą Nr 645 przechodzimy przez las w dół w kierunku aż do rozwidlenia w dolinie Gran Val. Następnie trzymamy się lewej strony i idziemy wzdłuż zalesionych stoków Col de Cedla w górę do wzniesienia Col da Giai. Następnie czeka nas lekkie zejście w dół do siodła Crëp de Sela (1.867 m n.p.m.) i potem lasem do rozwidlenia, gdzie należy iść w prawo do potoku Rio Pisciadù na dnie doliny Colfosco. Z Colfosco kierujemy się szeroką drogą (Parcours Borest) do wioski Corvara.

Piesza wędrówka na panoramiczną górę Pic

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Val Gardena
Czas marszu: 6.5 godz.
Długość: 16 km
Różnica wysokości: 1.172 m
Najwyższy punkt: 2.364 m n.p.m.

Wycieczkę rozpoczynamy siedząc w kolejce gondolowej Col Raiser. Pieszo zaczynamy ścieżką Nr 2 prowadzącą na przełęcz Sella Cuca. Tutaj szlakiem Nr 6 zaczyna się droga na szczyt góry Pic, na którym nagrodzeni zostaniemy widokiem na wspaniałą panoramą okolicy. Zejście prowadzi ścieżką Nr 4, obok jeziora Lech Sant („Święte Jezioro”). Za jeziorem Lech Sant należy powrócić na szlak Nr 2 do stacji Col Raiser, aby stamtąd wrócić do Santa Cristina/St. Christina.

Przejście przez masyw Sella

Miejsce: Val Gardena
Czas marszu: 6.5 godz.
Długość: 20 km
Różnica wysokości: 600 m
Najwyższy punkt: 3.152 m n.p.m.

Foto: S. Frattesi

Mimo że Sella Ronda jest chyba najbardziej znana jako trasa narciarska, pokonać można ją również pieszo wspomagając się autobusem. Z miejscowości Selva/Wolkenstein przejeżdżamy autobusem na przełęcz Passo Pordoi. Stąd kolejką linową Sass Pordoi dotrzemy na szczerbę, z której rozpościera się imponujący widok na otaczające góry. Dalej szlak prowadzi nas w kierunku szczytu Piz Boè. Wspinaczkę na szczyt ułatwia zabezpieczona droga, wymagająca jednak pewnego kroku. Ze szczytu i zarazem najwyższego punktu wycieczki trasa prowadzi dalej w kierunku schronisk Rifugio Boè i Rifugio Pisciadù, obok turkusowego jeziora górskiego. Zejście w dół również wymaga pewnego kroku i  mimo że droga jest dobrze oznakowana i w niebezpiecznych miejscach zabezpieczona stalowymi linami należy uważać na zawroty głowy. Szlak naprowadzi nas z powrotem do przełęczy Passo Gardena, gdzie można wsiąść do autobusu i wygodnie wrócić do miejscowości Selva.

 

Wycieczka w góry na szczyt Eidechsspitze

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Kronplatz
Czas marszu: 5 godz.
Długość: 17 km
Różnica wysokości: 1.350 m
Najwyższy punkt: 2.729 m n.p.m.

Umiarkowanie trudna trasa ze wspaniałymi widokami rozpoczyna się w dolinie Winnebachtal, z której podążając szlakiem Nr 23 dochodzimy do hali górskiej Englalm. Następnie wybieramy szlak Nr 22 i wspinamy się na Eidechsspitze.

Trudne zejście, przeznaczone wyłącznie dla wprawionych turystów, prowadzi obok jeziora Kompfoss-See szlakiem nr 22 do schroniska Tiefrastenhütte i kolejnego górskiego jeziora. Do doliny Winnebachtal kierujemy się drogą Nr 23, mijamy chatę górską Astnerbergalm i docieramy z powrotem do punktu wyjścia.

 

Wyprawa z La Val przez Ju de Sant Antone do Alpe di Fanes

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Alta Badia
Czas marszu: 3.5 godz.
Długość: 8.7 km
Różnica wysokości: 983 m
Najwyższy punkt: 2.047 m n.p.m.

Szlaki 13A i 13 prowadzą do pierwszej stacji trasy : Ju de Sant Antone (2.468 m n.p.m.). Tutaj otrzymamy przedsmak wspaniałych widoków, które czekają na nas w dalszej części wędrówki. Idąc dalej szlakiem 13 docieramy do schronisk Rifugio Lavarella (2.083 m n.p.m.), Ücia de Pices Fanes (2.041 m n.p.m.) i Fanes (2.062 m n.p.m.). Ewentualną alternatywą w trakcie tej wycieczki może być krótki wypad do Lé Vërt (2.045 m n.p.m.). W trakcie wycieczki możliwy jest posiłek w schronisku.

Zip Line

Długa na 3,2 km i wysoka na 420 m trasa w San Vigilio jest najdłuższą zip linią w Europie.
Od połowy maja do końca października między 8.30-17.00 można spuszczać się w zapierający dech w piersiach 420 metrowego zjazd ze szczytu z prędkością dochodzącą do 80 km/h: najdłuższy zjazd na linie w Europie oferuje bardzo ekscytujące doświadczenia!