Sella ronda Mountainbike

Foto: S. Frattesi

Imponujący masyw Sella w Dolomitach można okrążyć zarówno na nartach, jak i pieszo a nawet na rowerze. Właśnie na rowerze pokonanie całej trasy jest możliwe tylko w towarzystwie doświadczonego przewodnika i zajmuje (podobnie jak na nartach) cały dzień. Koszt biletu i przewodnika to średnio około 40€ na osobę dorosłą. Podobnie jak na nartach do wyboru są możliwe 2 kierunki: trasa zgodna z ruchem wskazówek zegara o długości 58 km oraz trasa w odwrotnym kierunku, którą przejedziemy 53 km. W trakcie tej niezapomnianej wycieczki pośród fascynujących szczytów pokonamy różnicę wzniesień 3.000 m albo 3.400 m w zależność od obranego kierunku.

 

Single trail Flow na Plose

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Eisacktal
Czas: 0.3 godz.
Długość: 6.6 km
Różnica wysokości: 900 m
Najwyższy punkt: 2.050 m n.p.m.

Ścieżka rowerowa Flow o długości 6.6 km jest typowym single trackiem albo single trailem czyli trasą tak wąską, że na jej szerokości zmieści się tylko jeden rower. Więcej nawet nie jest potrzebne bo pod górkę tą trasą się nie jeździ. Znajduję się ona na górze Plose w pobliżu Bressanone/Brixen i dostarcza prawdziwy zastrzyk adrenaliny wszystkim fanom MTB. Ścieżka z pewnością jest wyzwaniem nie tylko dla początkujących, ale nawet zaawansowani poczują dreszczyk emocji pokonując tą krętą i stromą trasę w szybszym tempie. Droga prowadzi od górnej stacji kolejki Plose z wysokości 2.050 m n.p.m. do położonej o ok. 1000 metrów niżej dolnej stacji.

Single track MTB Frara

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Alta Badia
Czas: 0.5 godz.
Długość: 3.1 km
Różnica wysokości: 476 m
Najwyższy punkt: 2.119 m n.p.m.

Alta Badia od lat stanowi popularne miejsce urlopowe rowerzystów. Kiedyś to trasy biegnące przez przełęcze zachwycały wielbicieli kolarstwa szosowego, dziś region przyciąga również kolarzy górskich w tym też kolarzy uprawiający freeride na krótkich, ale intensywnych single trackach. Start trasy Frara znajduje się na przełęczy Passo Gardena i prowadzi wzdłuż stoku narciarskiego do Colfosco i dolnej stacji kolejki Plans–Frara. Na trasie długości ok. 3 km na rowerzystów oprócz zakrętów czekają także liczne uskoki oraz wyboje.

 Wycieczka doliną Vallunga

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Val Gardena
Czas: 1 godz.
Długość: 7.4 km

Różnica wysokości: 536 m
Najwyższy punkt: 1.798 m n.p.m.

Wycieczka rowerem górskim doliną Vallunga to szlak polecany początkującym oraz rodzinom z dziećmi. Trasa przebiega mało ruchliwymi szutrowymi oraz leśnymi drogami.

Start znajduje się przy biurze zrzeszenia turystycznego w Selva/Wolkenstein skąd należy przejechać do stacji dolnej Dantercepies. Tam kierujemy się na północ aż do parkingu przy wejściu do doliny. Trasa, która zimą wykorzystywana jest przez narciarzy biegowych, cały czas prowadzi lekko pod górę. Wycieczka kończy się przy wysokogórskiej chacie Pra da Ri ponieważ dalej nie można niestety jechać na rowerze. W drodze powrotnej należy skierować się wąską drogą dojazdową do parkingu w dolinie Vallunga i dalej w w dół do ścieżki rowerowej na zachód od Selva. Jadąc tą ścieżką rowerową można dotrzeć do punktu wyjścia.

Trasa Milchstraße, Seiser Alm

Miejsce: Val Gardena
Czas: 2.3 godz.
Długość: 16.4 km
Różnica wysokości: 2.324 m
Najwyższy punkt: 2.079 m n.p.m.

Foto: S. Frattesi

Nazwa tej fascynującej trasy okrężnej pochodzi od drogi, z której wcześniej korzystali mleczarze na Seiser Alm. Na trasie można podziwiać szczyty Sassolungo, Sassopiatto, Marmolada i grupę górską Sella. Start trasy jest przy Biurze Informacji Seiser Alm skąd udajemy się obok hotelu Alpenhotel Panorama w górę do Goldknopf. Dalej szutrową drogą jedziemy do chaty górskiej Almrosenhütte, mijamy najwyżej położony punkt naszej trasy i kontynuujemy w kierunku chaty Mahlknechthütte. Szutrowa droga prowadzi dalej aż do kościoła Dialer (Dialer Kirchlein). Tam czeka nas szybki zjazd obok hotelu Tirler w kierunku Saltria, gdzie znajduje się kolejny podjazd do hotelu Ritsch i przez charakterystyczne dla Seiser Alm górskie hale aż do przełęczy. Droga powrotna do punktu startowego w Compaccio/Compatsch wiedzie obok chaty Gostner Schwaige i hotelu Steger Dellai.

Jak wynika z opisu trasy, po drodze mijamy wiele miejsc zachęcających do odpoczynku i posiłku, co sprawia, że czas przejechania trasy może znacząco się różnić.

Wycieczka wokół doliny Val Gardena

Miejsce: Val Gardena
Czas: 2 godz.
Długość: 17.7 km
Różnica wysokości: 400 m
Najwyższy punkt: 1.571 m n.p.m.

Foto: S. Frattesi

Trasa doskonale nadaje się dla początkujących rowerzystów. Mimo, że łączy trzy główne miejscowości doliny Val Gardena to prawie całkowicie biegnie z dala od ruchliwych dróg. Rozpoczyna się przy siedzibie zrzeszenia turystycznego w Wolkenstein/Selva na lewym brzegu potoku Rio Gardena. Na początku prowadzi pięknymi drogami przez lasy i łąki, następnie między St.Christina/S. i St. Ulrich/Ortisei po mało uczęszczanych drogach asfaltowych. Przy dolnej stacji kolejki Seiser Alm należy skręcić w prawo, przejechać przez most dla pieszych aż do centrum miejscowości. Stąd droga prowadzi pod górkę aż do Wolkenstein. Tuż przed St. Christina wjedziemy na drogę, którą już znamy do La Poza, gdzie trasa przechodzi na drugą stronę doliny i prowadzi po nieużywanej trasie kolejowej z powrotem do Wolkenstein.

 

Górska trasa rowerowa św. Jakuba (San Giacomo)

Miejsce: Val Gardena
Czas: 2.3 godz.
Długość: 24.2 km
Różnica wysokości: 680 m

 

Kolejną trasą w dolinie Val Gardena jest trasa łącząca wycieczkę na rowerach z wizytą w najstarszym w dolinie kościele –  Kościele św. Jakub – Chiesa di San Giacomo z XIII wieku, którego południową fasadę zdobi godny uwagi fresk. Trasa jak wiele innych w Val Gardenie zaczyna się przy biurze zrzeszenia turystycznego w Ortisei/St. Ulrich i przez około 10 kilometrów jest identyczna z trasą jak ta wokół doliny Val Gardena. Z Santa Cristina do Selva/Wolkenstein przebiega więc znanym odcinkiem dawnego szlaku kolejowego. Z centrum miasteczka Selva jedziemy krótkim nieco bardziej stromym odcinkiem aż do wejścia do doliny Vallunga, leżącej już na terytorium parku krajobrazowego Puez-Odle. Na parkingu w Vallunga trasa skręca na południowy zachód i powyżej głównej drogi przebiega przez La Poza do dolnej stacji kolejki linowej Col Raiser.

Foto: S. Frattesi

Chyba najpiękniejsza część wyprawy jest tuż przed nami. Przez oznakowaną samotnię Insom jedzie się w kierunku San Giacomo, dość wysoko nad doliną. Droga staję się coraz węższa i gwarantuje doskonałą rozrywkę jeszcze przed dotarciem do kościoła. Kościół św. Jakuba z niewielkim cmentarzem i ciekawymi freskami stoi na wyeksponowanym nad doliną placu. Z dużej polany obok kościoła rowerzyści mogą podziwiać szczyty Sassopiatto, Sassolungo i okolicę oraz masyw Sella.

Kolejnym etapem są trzy kilometry po wspaniałej wąskiej leśnej ścieżce w kierunku doliny Val d’Anna. W lesie wąskie ścieżki na przemian z szerszymi leśnymi drogami urozmaicone są zakrętami i małymi drewnianymi mostkami. Niestety, obok schroniska Baita Pauli ścieżka się kończy. Na kawę i odpoczynek zaprasza tu Caffè Val d’Anna. Zmęczenie po posiłku można eliminować schłodzeniem się w strumieniu tuż za polaną. Potem zjeżdża się już prawie cały czas w dół mijając dolną stację kolejki linowej Seceda, z powrotem do centrum Ortisei.

 

Passo Sella – Città dei Sassi (Kamienne Miasto)

Miejsce: Val Gardena
Czas: 3 godz.
Długość: 18 km
Różnica wysokości: 933 m

Foto: S. Frattesi

Znów z tego samego miejsca przy siedzibie zrzeszenia turystycznego w Selva/Wolkenstein zaczyna się również wyprawa na Passo Sella – Kamienne Miasto. Tym razem należy obrać kierunek na przełęcz górską przez Plan de Gralba. Do Plan de Gralba dojedziemy szybko, potem już wolniej i zdecydowanie bardziej pod górkę w kierunku przełęczy Passo Sella.

Foto: S. Frattesi

Najpierw jedziemy drogą szutrową, która zmienia się w niesamowitą ścieżkę z kilkoma ciasnymi serpentynami. Od parkingu przy kolejce gondolowej do szczerby Forcella del Sassolungo biegnie już tylko łagodnie wznosząca się droga.

Nagrodą za jazdę pod górkę jest ekscytujący zjazd w cieniu szczytu Sassolungo. Pozostała część trasy do punktu startowego w Selva przebiega prawie cały czas w dół.

 

Panoramiczna trasa na Seiser Alm

Miejsce: Val Gardena
Czas: 5.3 godz.
Długość: 28.6 km
Najwyższy punkt: 1.571 m n.p.m.

Start tej widowiskowej wycieczki znajduje się w wiosce St. Christina, z której trasa prowadzi mniej więcej cały czas w dół wzdłuż potoku Rio Gardena do Ortisei/St. Ulrich. W Ortisei z rowerami wsiadamy do komfortowej gondoli Seiser Alm, którą dostaniemy się do najwyższego punktu wycieczki, tuż przy górnej stacji. Od stacji górnej należy kierować się drogą do hotelu Icaro i dalej w dół do schroniska Rauchhütte. Przez Saltria w kierunku Monte Pana dojeżdżamy aż do punktu wyjścia.

 

Gardenaccia freeride

Foto: S. Frattesi

Miejsce: Alta Badia
Czas: 0.5 godz.
Długość: 3.2 km
Różnica wysokości: 359 m
Najwyższy punkt: 1.790 m n.p.m.

Styl freeride jest nieco bardziej adrenalinową odmianą zwykłej jazdy na MTB. Przyjemność czerpie się z samej jazdy obejmującej pokonywanie uskoków, ostrych zakrętów oraz naturalnych przeszkód na specjalnie przygotowanych krótkich trasach, które pokonać można kilka razy. Pod tym względem ten styl kolarstwa górskiego trochę podobny jest do narciarstwa. Gardenaccia odpowiednia jest zarówno dla zaawansowanych jak również początkujących freeriderów – do wyboru są dwa tory o różnych stopniach trudności.

 

Wyprawa dla kolarzy górskich na górską halę Alpe di Fanes

Miejsce: Alta Badia
Czas: 7 godz.
Długość: 58.3 km
Różnica wysokości: 1.700 m

Foto: S. Frattesi

Wyjątkowość rezerwatu przyrodniczego Fanes-Sennes-Prags dowodzi wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na rowerzystów górskich czekają spektakularne, zapierające dech w piersi widoki oraz bogata flora i fauna. Wycieczka po parku krajobrazowym na pewno jest jedną z największych atrakcji regionu.

Trasa prowadzi z centrum San Cassiano w kierunku La Villa, a póżniej w prawo do Cianins. Jadąc po drodze asfaltowanej mijamy miejscowości Oies i Valgiarei. Przy boisku w La Val jedziemy bardziej wymagającą trasą lekko pod górkę do Rit. Z Rit trasa prowadzi nas częściowo po drodze leśnej, częściowo zjazdem po single tracku. Pod koniec zjazdu skręcamy w prawo przez Pederü do schroniska Rifugio Lavarella. Przy Rifugio Lavarella warto przejechać drewniany most i pieszo dotrzeć do jeziora Lè Vert. Stąd wiedzie trudna technicznie droga dalej w kierunku schroniska Rifugio Fanes. Także droga prowadząca z płaskowyżu Fanes na Col de Locia jest technicznie dość wymagająca i w niektórych miejscach trzeba wręcz zsiąść z roweru i przeprowadzić go po kamieniach. Następny zjazd z Col de Locia do schroniska Capanna Alpina także wymaga ostrożności bo jest bardzo stromy i kamienisty. Dopiero droga ze schroniska Capanna Alpina z powrotem do San Cassiano jest przyjemniejsza.

 

Freeride na Kronplatz

Miejsce: Kronplatz
Czas: 0.5 hod.
Długość: 7 km
Różnica wysokości: 1.312 m
Najwyższy punkt: 2.275 m n.p.m.

Pierwszy oficjalny szlak freeride’owy w Południowym Tyrolu „Herrnsteig”został otwarty dopiero w 2010 roku przez grupę entuzjastów, Seilbahn AG i pomocy lokalnej stacji leśnej i właścicieli gruntów. Kronplatz zarówno zimą jak i latem jest wspaniałym punktem spotkań dla aktywnych sportowców. Odcinek Herrnsteig nie jest przeznaczony dla osób początkujących. Wygodny wjazd na górę odbywa się kolejką linową ze stacji w Riscone/Reischach.