Val Gardena

Val Gardena (po niemiecku Gröden) to słynna dolina znajdująca się w północnych Włoszech, w południowym Tyrolu. Na słynnej trasie Saslong wielokrotnie odbywał się już Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. W dolinie jest ponad 170 km tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania, a korzystać z nich można na wysokościach od 1.236 m n.p.m. do 2.518 m n.p.m.. Najwyższe szczyty Langekofel sięgają aż do 3.181 m n.p.m. Panują tu świetne warunki do jazdy poza trasami, a początkujący freestyle’owcy mogą poszaleć w snowparku Piz Sella. Ponadto Val Gardena posiada 54 km tras biegowych. W ośrodku można także znaleźć najlepszy dla siebie sposób na spędzenie czasu poza stokiem. Dolina Val Gardena to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Foto: S. Frattesi

Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem ośrodek oferuje całą paletę tras do uprawiania narciarstwa biegowego. W samej Val Gardenie jest 54 km tras, a razem z Alpi di Siusi tworzą sieć 134 km. tras biegowych. Dzięki swojemu położeniu trasy te uchodzą za najlepsze w całym Tyrolu Południowym. Głównie przeznaczone są one dla zaawansowanych narciarzy, ale początkujący też znajdą coś dla siebie.
Miasteczka Selva Val Gardena, S. Cristina i Ortisei dysponują dużą bazą noclegową o łącznej pojemności 17.000 łóżek we wszystkich możliwych kategoriach.